tihd1.jpg

MEHMET İBRAHİM BURHANETTİN   

 

Bu ayki yaşam çizgilerindeki konuğumuz derneğimize ve vakfımıza uzun yıllardır hizmet etmekte olan, derneğimizin bugünkü saygın konumuna ulaşmasında büyük emeği geçen değerli büyüğümüz M.IBRAHIM BURHANETTIN’ in kısa yaşam öyküsünü size vermeye çalışacağız.                    

            

 M.Ibrahim BURHANETTIN   21 Şubat 1930 yılında İran’ın doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Şebister şehrinde  merhum  baba M.Ali ve anne Gülizar Hanım’ın tek evladı olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Şebister’de bitirdi. Şebi Yelda gecesi 21 Aralık 1948 yılında baba hasretine dayanamayarak İstanbul’a geldi. 1959 yılında Mader Hn ile evlendi. Bu evlilikten iki kız evladı sahibi oldu.  26 Nisan 1949 yılında kurduğu Emniyet kolektif şirketi İbrahim Burhanettin ve ortağı adlı şirketle çuval kanaviçe ve kauçuk ticareti ile ticarete atıldı. İş seyahati dolayısıyla birçok kez yurtdışına gitti.1995 yılına dek bu firmada çalıştı.1995 yılı sonunda aynı firmada emekli oldu.

 İbrahim Burhanettin Türkiye İranlılar Hayır Derneğine 1957 yılında henüz daha 37 yaşındayken üye oldu.1967 yılında Yönetim kadrosuna girdi.1985 yılında Dernek başkanı oldu. Sn. RIZA REFIZADE ’den başkanlığı devraldı. 1980 yılında 12 Eylül askeri müdahale sonrası kapatılan Hayır Derneği, Başkan M.Ibrahim Burhanettin ve zamanın diğer yönetim kurulu üyelerinin etkin girişimleri sonucu yeniden camiamızın hizmetine açıldı.

  İbrahim Burhanettin baba diyarı doğduğu ülkenin insanlarına kalıcı bir hizmet olarak anne ve babasından kalan gayrimenkulleri bir araya getirerek 1988 ve 2002 yılında Şebister şehrinde biri üniversiteye hazırlık diğeri de yatılı olmak üzere başarılı kız öğrencilere mahsus iki kız lisesi yaptırdı gençliğin hizmetine sundu ve böylelikle adını ölümsüzleştirdi. .Bu yüzden hala aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen Şebister’e gidişlerinde kendi adını verdiği okulun öğrenci ve öğretmenlerin tarafından sevgi ve şükranla karşılanır. Şu sıralar yeni bir hayır vesilesi olarak bir kız öğrenci yurdu yapımı gündeminde ve bununla ilgili, planlarını ve ön araştırmalarını yapıyor

 1993 yılında Tüccarbaşı dernek merkezinin alımında ve özellikle 1986 yılında Seyid Ahmed Deresi Vakfı’nın kuruluşunda çok emeği geçti. İnsanlarımızın bütünleşmesinde birlik ve beraberliğimizin pekişmesinde, maddi ve manevi bir gücün oluşmasında etken bir rol oynadı.

 M.Ibrahim Burhanettin; yarım asıra yakın cemiyetçiliği, çalışkan, mütevazı olmanın yanı sıra i,doğru bildiğinden şaşmayan yapıcı ve kararlı  üslubu  ile tanınır. Türkiye İranlılar Hayır Derneği’nin gelişmesinde ve bugünkü saygın noktaya ulaşmasında en  önemli rol oynayan başkanlardan birisidir. En büyük hobisi borsa, tavla, yüzme ve koyu bir Fenerbahçeli oluşudur.

 Türkiye İranlılar Hayır Derneği’ne gerek üye gerekse yönetici olarak uzun süredir hizmet etmekte olan M.Ibrahim Burhanettin, cemiyetimize en uzun müddet başkanlık eden üye vasfına   da  haizdir. Uzun yılların vermiş olduğu alışkanlıktan dolayı derneğimizin sembolü haline gelmiş hüzünlü ve mutlu günlerimizde bir büyük olarak her zaman aramızda aranan bir şahsiyet olmuştur.

Başkanımıza annesi Gülizar hanıma ve tüm ailesine yaşamında nice sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz.