tihd1.jpg

 

    ALİ POLAT KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

Ali Polat 1944 yılında Tebriz’de doğdu. Erzurum’da büyüdü. Azerbaycan’ın kuzey ve güneyinde dağılmış Vahabzade’ler ailesindendir. 

Yeni kurulmuş Sovyetlere karşı mücadeleden ötürü babası Tebriz’e kaçmak zorunda kalmış, fakat 1942 de Rusların Tebriz’i işgalinde tutuklanmıştır. Şans eseri canını kurtarmış fakat ömrünün sonuna kadar hastalıktan kurtulamamıştır.

 

 Ali küçük yaşından itibaren babasından ve aile büyüklerinden dini ve içtimai eğitim almıştır.11 yaşında babasını yitirmiş ve o yaştan itibaren okuma, çalışma ve araştırmayı birlikte yürütmüştür. 

Atatürk Üniversitesi Yüksek Ziraat Mühendisliği Ekonomi Bölümünü bitirmiş,1968–1982 yıllar arasında Erzurum’dan ortakları ile birlikte ihracat yaparak bölge ihracatının gelişmesine katkıda bulunmuştur.1982–1991 yılları arasında Türkiye’de turizm yatırımlarının öncü firmalarında ortak olarak çalıştı ve 4 büyük tesiste imzası bulunmaktadır. 

1991 den beri Türkiye ile birlikte ve Azerbaycan’da inşaat ve ticaret alanında çalışmaktadır. 

Hayat felsefesi; kurmak yaratmak, dostluk ve barış üzerine kurulu olan Ali Polat zamanının büyük bir kısmını da iş hayatıyla birlikte araştırmaya inceleme ve hayır işlerine adamıştır. Birikimlerini, toplum yararına yayınlatmış ve ilgi duyanlara bedelsiz olarak sunmuştur. 

Ali Polat 2003 yılında İstanbul’da kurulan İran’lı Sanayici ve İşadamları Derneğinin (İSİAD) kurucu üye ve başkanlığını yapmış ve ömür boyu onursal başkanlığa seçilmiştir. 

Ali Polat bir müddet de Üsküdar Seyyid Ahmet Deresi Vakıf başkanlığını yürütmüştür. Halen derneğimizin faal üyelerindendir

 Ali Polat evli ve iki çocuk babasıdır.

 Eserleri:

1-Üç bin yıllık birikim kitap ve CD 2001 yılında

2-Ya Ali (Hazreti Ali’den 1555 hikmetli söz)kitap ve CD 2003 yılında

3-… Ve biz 2004 yılında

4 –Ömer Hayyami ve Rubaileri 2008

 Prestij-Ömer Hayyam ve Rubaileri-Ali Polat     Her sayfada Ebru çalışmaları ve Hayyam Rubaileri vardır

 25/30cm-- 344 sayfa ciltli--tertemiz.